středa 28. prosince 2016

Něco je špatně...

Nedávno se ke mně dostal tenhle vtip. Už jsem ho kdysi četla, ale teď mě opravdu rozesmál. Jsem ráda, že nejsem chycená v kruhu. A že má naše zahrada spoustu různých barev, které se mění během roku, aniž bych něco vysévala.

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka ....


Bůh:
 Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole v USA? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel?  Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou zelené fleky...
Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám „plevel“, ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.
Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?
Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice šťastní.
Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.
Bůh: Oni jí sekají? Suší jí jako seno?
Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.
Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?
Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.
Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?
Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.
Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.
Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.
Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?
Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.
Bůh: A odkud tento mulč berou?
Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.
Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?
Sv.Kateřina: „Blbý a blbější“ Pane. Je to opravdu hloupý film o ...

Bůh: To je OK, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka
14 komentářů:

 1. Milá Lucko, dnešní volný den jsem strávila čtením Vašeho blogu (s přestávkami na vaření, praní a 2x nabíjení tabletu:-)) a moc Vám za to děkuji. Díky Vašemu přístupu k věcem a k životu se snad nějak někam posunu:-) Ráda bych Vám napsala email, ale nenašla jsem ho. Krásný zbytek prosince

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   vždycky mi udělá radost, když si ke mně někdo nový najde cestu. Snad Vás moje příspěvky budou těšit i nadále. Díky za krásná slova. Kdybyste potřebovala, email je: lucie.salakova@seznam.cz
   Šťastný Nový rok!
   Lucka

   Vymazat
 2. I když jsem se při čtení smála, uvědomuji si, že to až tak k smíchu není. Jsme opravdu divní...:-)
  Ta Vaše zahrada je skvělá.
  Hezké dny.
  H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Henrieto, děkuji! Taky mi přijde, že v něčem je to celé postavené na hlavu:) Krásné zimní dny!
   L.

   Vymazat
 3. A vážně je to vtip? Mně je z toho smutno :-(
  Ale je fakt, že Blbý a blbější na konci mě rozesmálo :-D
  Tak co nejmíň Příměšťáků nám všem :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš je to smutnej příběh. Ale mně to přijde jako vtip. Prostě k neuvěření. :-)

   Vymazat
 4. Milá Lucka, prajem v novom roku samé dobré dni. " Vtip " ma nesmierne pobavil, ale súčasne zarmútil. Keď sa nad tým zamyslím, aj mne prináša radosť ten môj zelený flak.Zdielam na Google + s Vašim dovolením. Papa Aňa

  OdpovědětVymazat
 5. Tenhle vtip můžu číst pořád a pořád dokola a vždycky mne dostane. A připomene, že se svým jedlým trávníkem a kusem loučky jsem já ta normální a ne naopak, jak se na to občas dívá mé okolí :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Luci, to je fakt smutné. kdy už lidi začnou používat normální selský rozum?
  Pěkný den a šťastné vykročení do nového roku. Majka

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Lucie, mne ten Váš vtip rozesmál. Já na vtipy moc nejsem, ale tohle je i poučný. Myslím, že sposta lidem nedochází, že v přírodě je důležitá rozmanitost a anglický trávník až tak rozmanitý není. Ale i mne se líbí, když na zahradě posečeme trávu a je taková uhlazená, všude stejná, všude stejně zelená. Na oko to hezké je, ale když se pak člověk zamyslí, tak to vlastně vůbec k ničemu není. A víc to vnímám až posledních pár let zpět, co se sem tam zajímám o včelaření. Tam mi věci teprve docházejí. Jak říká můj učitel: řízek se salátem je dobrý, ale jednou za čas. Když ho budeš muset jíst každý den, bude ti hodně zle. Včely taky nechtěji pořád jen řepku. Chtěji rozmanitost. A nejen včely. Váš vtip se mi líbí tolik, že bych ho chtěla mít na svém blogu. Mohla bych si ho tam překopírovat se zmínkou, že je vykopírovaný od Vás. Nechci ho jen tak nestydatě ukrást :-) Zatím děkuji, Emilka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Emilko, díky! Určitě si ho půjčte, já ho taky objevila:)

   Vymazat

Vánoční slavnost

Součástí letošní slavnosti bylo představení tří projektů, na kterých děti tři měsíce pracovaly. Kluci a holky z projektu Vaření a pečení pře...