úterý 18. června 2019

Po stopách Přemyslovců

Letos jsme se prostřednictvím hry přesunuli do doby vlády rodu Přemyslovců, s jejichž zástupci se děti na své cestě lesem setkávaly. Od nich pak získávaly po splnění úkolu klíče vedoucí k odhalení poselství, které nám zanechali.

Celou hru vymyslela Dáda, která má dar vytvářet neskutečně promyšlené koncepty. Díky ní jsme se dvakrát přenesli na Svatojánskou slavnost  a podnikli Cestu do pravěku. Jako vždy zapojila velké množství rodičů, kteří své roli dodali vlastní tvář a nápad. A jako fotograf, který celou akci dokumentoval, musím říct, že bylo na co se dívat. Několikrát mi proběhlo hlavou, jestli je hra spíš pro děti, nebo pro dospělé. Bavily se každopádně obě skupiny.   
Svatá Ludmila - děti měly z vyprávění poznat, s jakou osobou mají tu čest. A jako vzdělaná žena jim dala také zapeklité matematické příklady.


Sv. Václav - „Máma, to byla potvora. A brácha, ten mě neměl rád. Sem musel jít bydlet k babi. Ale babi, ta byla fajn!“  Skvěle ztvárněná role Václava. 


Přemysl Otakar II. - král železný a zlatý: Podle indicií měly opět uhádnout, s kým se setkaly. Poté se trefovaly železnými koulemi a zlatými šiškami do koše. Vratislav II.: Tady měly děti najít podle mapy cestu na Vyšehrad :)

Božena, která se zalíbila Oldřichovi: Děti si vyzkoušely, jaké je to prát na valše.


Sv. Anežka měla připravený příběh o sobě a kvízové otázky.

Václav II. - Ukázal dětem Pražský groš a symboly na něm. („Víte, proč má ten lev dva ocasy? Protože původně byli lvi dva a ten jeden vlezl tomu druhému do zadku.“ :))  Také ukázal své tři koruny - děti určovaly, které to jsou a groši se pak do nich trefovaly. Král jim slíbil, že do jaké se trefí, v té zemi nechá postavit pivovar. :)

Po získání všech sedmi klíčů už děti pospíchaly ke Kosmovi. Ten střeží poselství, které nám tu slavný rod zanechal. Za jeho pomoci se děti dopátraly odhalení šifry. :)


5 komentářů:

 1. Lucí, vy jste úžasná parta. Klobouk dolů!

  OdpovědětVymazat
 2. Wow, tak to je super! Opravdu škola hrou ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jedním slovem úžasný, škoda, že nejsem dítě, škoda, že nebydlím poblíž :-) tak krásně udělané. Tleskám vám. Andrea T.

  OdpovědětVymazat
 4. Opravdu úžasné...moc by mě zajímal princip zašifrování pomocí klíčů. Prozradíte, prosím???
  PS: CHtěla bych být blízko takové škole, jako je vaše :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc krásný projekt..nádhera! To bych chtěla zažít! Přeji krásné pohodové dny..Inka

  OdpovědětVymazat

Vánoční slavnost

Součástí letošní slavnosti bylo představení tří projektů, na kterých děti tři měsíce pracovaly. Kluci a holky z projektu Vaření a pečení pře...