neděle 22. října 2017

Všední den ve středověku

Včera jsem strávili jeden typický den ve středověku 9.-11. století. Prošli jsme si vesnicí raného středověku, kde jsme si mohli prohlédnout několik typických staveb té doby, život lidí (mimochodem mnozí z nich ve vesnici opravdu částečně žijí) a jejich práci. Všude voní maso, v každém obydlí hoří oheň, lidé si spolu povídají, občas proběhne bitva či pohanský obřad. S každým si můžete popovídat a dozvědět se zajímavosti té doby. Zjistili jsme odpovědi na otázky jako např. Proč se domy stavěly částečně pod zemí? Proč se do dveří nepoužívaly hřebíky, když už znali kov? Proč byly kovářské a pekařské pece vždy na okraji vesnice? 

V druhé části jsme se přesunuli do města vrcholného středověku, kde byly stavby větší, všude se prodávaly ruční výrobky, obchod vzkvétal, v každém městě bylo několik hostinců, které využívali kupci při svých obchodních cestách. Jak se lišilo stavení rolníka a jaké typické stromy, byliny a plodiny se pěstovaly? Proč nosil každý u pasu křesadlo?

Za jedno odpoledne jsem se dozvěděla tolik informací a zajímavostí, které jsem nezískala ani studiem gymnázia a vysoké školy. Byl to pro mě naprosto ojedinělý zážitek! Atmosféra vás pohltí...
4 komentáře:

  1. Moja dcéra ním žije, aj s kostýmami, aj s mečom a teraz aj študuje na archeológii a je špecifická tým, že je v autistickom spektre s dlhou cestou k tomto štúdiu..

    OdpovědětVymazat
  2. Luci, nádherné fotky, plné zajímavé atmosféry :-). Krásný zbytek neděle, Ivana.

    OdpovědětVymazat

Vánoční slavnost

Součástí letošní slavnosti bylo představení tří projektů, na kterých děti tři měsíce pracovaly. Kluci a holky z projektu Vaření a pečení pře...