středa 28. května 2014

Momentálně oblíbená

dětská večeře. 

Krupicová kaše - bez mléka - jen z rýžového nápoje, bez cukru - jen zalitá  trochou javorového sirupu, bez granka - jen pravé kakao, mandle, broskve, občas skořice. Varianty podle chuti a možností...

A hlavně - hned se po ní zapráší. Babi, piš si! :))


úterý 27. května 2014

Milník

Dnešní den před sedmadvaceti lety je jedním z nejvýznamnějších v mém životě. Narodila se mi ségra a v ten samý den jsem vážně onemocněla. Dnes už vím, že to symboliku docela určitě má - až z toho trochu mrazí. 

Nic to ale nemění na tom, že je pro mě jednou z nejdůležitějších. Neznám nikoho s tak silným sociálním cítěním. A klame tělem. Jani, vše nej!


sobota 24. května 2014

Balkon

Sirup ze smrkových výhonků

Výhonky omyjeme a necháme okapat. Plníme 5l láhev tak, že vložíme vrstvu výhonků (asi 5 cm), prosypeme třtinovým cukrem, položíme 2 kolečka citronu a opakujeme, dokud není lahev plná. Jemně přitlačíme. Lahev převážeme celofánem a postavíme na slunné místo. Necháme stát 2-3 týdny. Začne se tvořit hustá šťáva, kterou pak přes plátýnko přecedíme, slijeme do lahví a uložíme na chladné místo. Užíváme po lžičkách na kašel nebo k ochucení čaje.




pátek 23. května 2014

Aromalampa

Dlouho jsem sháněla pěknou, jednoduchou a hlavně funkční aromalampu správných parametrů. Miska s vodou by měla být od plamene 10 cm a měla by být co největší. Mám ji:)



čtvrtek 22. května 2014

...a hotovo

A tady je výsledek našeho pokusu s vejci (Pokus č. 6 - po šesti dnech) - vejce bez skořápky. Je krásně vidět, jak se uvnitř žloutek "přelévá".




úterý 20. května 2014

Deštivá neděle

Jako malá jsem brala propršený den jako pořádný vopruz. Dneska už mi je fajn. Udělám spoustu věcí, kterých si za pěkného počasí ani nevšimnu.
Zatopili jsme, přijela návštěva, zahráli jsme si pexeso a děti měly největší radost ze starých matrací. Petr pokračoval na stavbě domečku i v dešti, protože pod smrky nám neprší.

Obešla jsem obě naše broskvoně a trochu zalapala po dechu, protože kadeřavost mají obě. Zrovna nedávno jsem četla Markův článek - určitě něco z toho vyzkouším.

První úroda z polykultury - ředkvičky a salát





pondělí 19. května 2014

Tři vejce do skla

Minulý týden jsme zas navštívily naši Míšu. Ta nás během pár hodin vybavila 200 vejci, (Slepice prostě nesou a ve městě to prodáš:-)), nacpaly jsme kufr a já vyrazila. (Trochu neklidná jsem byla, vezla jsem totiž ještě 25 litrů vody ze studánky ve skleněných demižonech.) 
Nicméně všechno dobře dopadlo, vejce už doma nemáme. Tedy většinu.

V sobotu jsme využily deštivého odpoledne a udělaly jsme si pár pokusů. Holky se zapojily obě, každá si vždycky vzala jednu činnost, na kterou se pekelně soustředila.

Pomůcky:
2 syrová vejce, 1 vařené vejce, ocet, sůl, zápalky, proužek papíru, 2 sklenice, voda, jedna sklenice s užším hrdlem

POKUS č.1: Může se vajíčko ve vodě vznášet?

Do sklenice nalijeme obyčejnou vodu a položíme do ní vejce - půjde ke dnu. Do druhé uděláme silný slaný roztok - vejce plave.

POKUS č.2: Dá se poznat syrové vejce od uvařeného?

Ano. Zkoušíme vejce roztočit na podložce s použitím stejné síly. Vařené vejce se točí rychleji a stejnoměrně, syrové vajíčko při točení kolísá. (Je to způsobeno třením uvnitř tekuté části vajíčka.)


POKUS č.3: Jak je to s křehkostí vajíčka?

Vajíčko je schopné odolat rovnoměrné síle. (Ale naopak se velmi snadno rozkřápne, když na ně působíme nerovnoměrnou silou - např. o hranu stolu.)
Vezmeme syrové vajíčko a celé si ho ukryjeme do dlaně. Stiskneme tak, aby na něj působily všechny prsty stejnou silou. Nejde rozbít:)
Proč se tak děje? Protože příroda je moudrá a dokáže vajíčka (tedy budoucí kuřátka) chránit před tlakem kvočny, která na nich sedí a zahřívá je.


POKUS č.4: Můžeme vajíčko postavit na špičku?

Vejce můžeme vyvážit na jeho širším konci, jestliže použijeme špetku kuchyňské soli. Na stole uděláme malou hromádku a vejce do ní posadíme. Potom sůl velmi jemně odfoukneme. (Povedlo se nám až na druhý pokus, nejprve jsme odfoukly i vejce.)





















POKUS č.5: Jak dostat vajíčko do láhve?

Nám se nepovedlo až tak úplně:)
Proužek papíru zapálíme a vhodíme do láhve a na hrdlo položíme vařené oloupané vejce špičkou dolů. Počkáme až papír dohoří a vajíčko se samo vcucne dovnitř. (Ohřátý vzduch má menší hustotu, a tak stoupá v láhvi vzhůru. Uvnitř láhve vznikne podtlak. Větší tlak, který je v okolí láhve, natlačí vajíčko dovnitř.)

Ideální je prý vajíčko nahniličko (4 min. vařené) - je nejpružnější. My měly echt natvrdo.









POKUS č.6: Jak vyrobit z vajíčka "hopík"

Pokus na týden. Vajíčko vložíme do sklenice s octem. Skořápka se okamžitě pokryje bublinkami. Druhý den se vajíčko začalo vznášet a hladinu pokryla pěna hnědočervené barvy. Ocet vyměníme. Dnes už je vajíčko poloprůhledné (při dobrém osvětlení prý rozeznáme žloutek a bílek). Šestý den ocet úplně rozpustí skořápku, ale membránu nechá neporušenou. Vajíčko je měkké jako balonek. Tak jsme zvědavé.






sobota 17. května 2014

Květinově

Trochu týdenního útlumu. Po týdnu se nám vrátil taťka a hned je veseleji. Ale jednu věc nechápu - vždycky se trefí. Přivezl mi sukni - nikdy jsem o ní nemluvila, ale ve snech jsem ji měla:) Koukala jsem s otevřenou pusou. Mám radost!




úterý 13. května 2014

Po dešti

..holky spí a ptáci řvou.


z besídky...
" Mám ráda svoji maminku, 
má náruč jako peřinku. 
Kdo se v ní jednou schová, 
schová se příště znova.

Stejně si vybral tatínek 
nejhezčí ze všech maminek, 
já bych jí dala cokoli, 
jen ať ji nic nebolí.

Pro všechny mamky na Zemi
- a je jich hodně, věřte mi -
písničku zazpíváme
a pozdrav posíláme."

"Vážené maminky, prosíme, nechoďte s náhrdelníky do deště, mohlo by dojít k nechtěné batice. Děkujeme vám!"

sobota 10. května 2014

Louka na zahradě

Z těch 14 dní prošla zahrada obrovskou změnou. Zase je na co se dívat. 
Sbírala jsem další bylinky (jitrocel, hluchavku, kokošku) a smrkové výhonky, zasadila sazeničky cukrové kukuřice (letos zkouším poprvé) a Petr vztyčil konstrukci domku. 

Dali jsme název naší lavičce pod smrkem - Frantova vyhlídka (podle dědy, který lavičku tenkrát vyrobil). Z té Frantovy vyhlídky je teda neskutečnej výhled - ne do dálky, ale do hloubky...

ještěrka bez nohou:)







pátek 9. května 2014

Potravní řetězce

Další kolo Busy bags (výměny aktivit pro děti) - tentokrát vše 22x. Inspirovala jsem se tady, ale přišlo mi zbytečné, abych vyráběla jeden řetězec - to se celkem rychle okouká. Zvířat je tedy celkem 26 (kelímky jsem polepila a popsala oboustranně) a vybrala jsem zástupce z volné přírody.

Kelímky se vkládají do sebe podle toho, jak daný řetězec probíhá (jak jedno zvíře konzumuje druhé:). Pro lepší dětskou představu jsem vytvořila graf jako "tahák" a zároveň přehled. Kdyby byly nějaké nejasnosti, z druhé strany je potom přehled všech zmiňovaných zvířat a jejich pestrý jídelníček.





A kdo by měl zájem, pošlu materiál k vytištění. Hezkou zábavu:)

čtvrtek 8. května 2014

Žížalí čaj

Naše první "sklizeň" tekutého hnojiva z vermikompostéru. Je hodně koncentrované, ředí se s vodou v poměru 1:10. 



středa 7. května 2014

Ementál

Moje vysněné žluté boty. Značku jsem neznala, ale na první pohled (dotek) mě zaujala kvalita. A teď si je pěkně vyšlápnout...


úterý 6. května 2014

Intermezzo

Krásné slunečné ráno a pro mě volný den. Přesně vím, co potřebuju - něco dokoupit, něco dodělat a taky se trochu zachumlat do deky.


"Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády."
Jan Werich


pondělí 5. května 2014

Májově

Čtyřdenní Šumava s maximálními teplotními výkyvy. Ve čtvrtek na triko, v sobotu na rukavice. A viděli jsme i sníh:)

Zdravíme na Bauráč - skvělý v každém počasí!




600 let stará lípa - patří k nejstarším stromům v České republice


Vánoční slavnost

Součástí letošní slavnosti bylo představení tří projektů, na kterých děti tři měsíce pracovaly. Kluci a holky z projektu Vaření a pečení pře...