středa 2. března 2016

Problematika palmového oleje

Během našeho "pobytu" v Asii se snažíme dětem přiblížit i aktuální témata dnešního světa. Dnes přišel na řadu palmový olej. (Shodou okolností se na recepci našeho pronajatého prostoru objevila řada pochutin k prodeji. Přišel ten pravý čas na osvětu.)

Nejprve jsme se podívali na dokument, prohlédli jsme si fotky a zahráli jsme si hru. Opičky obývají indonéský ostrov, který je pravidelně kácen a vypalován, aby uvolnil prostor palmám olejným. Prodejci nabízejí své zboží s palmovým olejem, zákazníci nakupují a ochranáři přesvědčují a sázejí nové stromy.

Jak to všechno dopadne? Shoří orangutanům celý ostrov? Prodají obchodníci všechno zboží? Přesvědčí ochranáři nakupující?

Nakonec se do hry zapojily i děti, které hrát původně nechtěly - prostě je to pohltilo!
3 komentáře:

 1. Je hrozný, kde všude (myslím potraviny) nahrazuje poctivý tuk, používají ho jako náhražku i obrovské firmy jako Lindt, orion, Nestlé. Jediná snad Milka ho nepoužívá, tedy dle složení na obalu. I v oblíbeném listovém těstě se vyskytuje! Je to hnoj. Bojkotuji nákupem, resp. nenákupem :-). Zdravím Margo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak treba milka jahodova ho ma taky.a haribo bombony!

   Vymazat
 2. Nevím,jak proti tomu bojovat jinak, než NEkupováním. Je palmový olej je opravdu všude, snažím se být důsledná, tak nevím, co mi časem zbyde k možnosti zakoupení. Po čase jsem chtěla koupit takový ten tuk ve vaničce na mazání, mělo to být něco prudce olivového - ve složení oliv.olej na xtém místě, hluboko za zlejádou všech možných olejů včetně palmového. Zkoukla jsem rovnou složení podobných i ostatních výrobků a překvapením bylo, někde byla informace rostliné oleje (rozumím včetně palm.oleje), někde vyjmenované oleje s podílem v %, uveden byl i palm.o ale bez procent? To se potom v obou těchto případech připadám podvedená... Nevím, co s tím... Ne co nakupovat, ale jak proti tomu bojovat... Marie

  OdpovědětVymazat